Werewolves of Miller's Hollow

Forum rules
Va rugam sa postati in aceasta sectiune doar topic-uri legate de reguli sau regulamente ale jocurilor precum si diverse variante oficiale sau neoficiale (care pot fi apoi bineinteles discutate in cadrul threadurilor respective).

Pentru discutiile generale necentrate pe reguli si variante va invitam in forumul Discutii generale.
Post Reply
pfinix

Werewolves of Miller's Hollow

Post: # 9540Post pfinix
03 Jan 2011, 00:26

Am 2 intrebari legate de Werewolves:

1. atunci cand se pun in joc si cartile pt hot si cupidon vor ramane mereu 2 carti care nu au fost trase. in perioada inainte de prima noapte, cand ar trebui sa se treazeasca hotul si apoi cupidon, povestitorul striga aceste personaje chiar daca nu au fost trase?

exemplu: intre cele 2 carti netrase este hotul. cand vine randul zic "se trezeste hotul" si ma prefac ca e in joc? sau daca una din cele doua e cupidon, ma prefac ca trezesc cupidon si ca alege indragostitii? eu sunt de parere ca nu, scrie undeva ca se trezesc cele 2 personaje numai daca sunt "in play" si eu prin asta inteleg ca doar daca au fost trase. stie cineva cum e corect? argumentul ar fi ca daca nu ii "trezesti" le dai un indiciu tuturor ca acele personaje nu sunt in joc si unii spun ca nu e corect sa aiba acest indiciu, dar mie mi se pare ca tocmai, trebuie sa fi atent la tot ce auzi si sa interpretezi cum trebuie.

2. tot legat de jocul cu hotul, am inteles ca daca cele 2 carti ramase sunt varcolaci amandoua, logic sa ia hotul una din ele. dar daca sunt un varcolac si alta carte, hotul e obligat sa ia varcolacul sau o poate lua pe cealalta? eu am jucat in 9+povestitor si in cazurile cand era doar un varcolac in joc se termina foarte repede jocul, adica majoritatea nu au sanse sa de descurce singuri.

astept parerile celor care au jucat mai mult sau au citit pe undeva.

haretel

Re: Werewolves of Miller's Hollow

Post: # 9546Post haretel
03 Jan 2011, 10:32

1. Tot timpul se striga toate personajele, indiferent daca s-au tras sau nu cartile lor

2. nu inteleg intrebarea :)

pfinix

Re: Werewolves of Miller's Hollow

Post: # 9548Post pfinix
03 Jan 2011, 10:49

ok, incerc sa reformulez

atunci cand punem si cartea hotului in joc, trebuie sa mai adaugam 2 carti cu cetateni si dupa ce se impart cartile la toata lumea mai raman 2 pe care nu le-a tras nimeni. cand se trezeste hotul isi alege una din cele 2 carti, care pot fi orice. in cazul in care amandoua sunt carti de varcolac, hotul e obligat sa ia una din ele (scrie in reguli, dar oricum e logic pt ca nu se poate juca un joc de werewolves fara varcolaci in joc :) ). intrebarea mea era urmatoarea: daca una din carti e varcolac si cealalta e alt personaj (indiferent ca e cetatean sau personaj cu puteri speciale) hotul mai este obligat sa ia cartea varcolacului sau o poate alege pe cealalta si jucam mai departe cu doar un varcolac in joc?

haretel

Re: Werewolves of Miller's Hollow

Post: # 9554Post haretel
03 Jan 2011, 11:45

din cate stiu isi poate alege ce vrea hotu'

tenny

Re: Werewolves of Miller's Hollow

Post: # 12493Post tenny
28 Feb 2011, 09:15

Jocul trebuie sa vina, l-am comandat. Din cate am citit se joaca in minim 8.
Nu merge cumva adaptat sa putem jucat si in 5,6,7? :) Si daca da, cum impartim rolurile? Cam greu de adunat 8 foarte des.
Multumesc.

User avatar
suf
King Meeple
King Meeple
Posts: 2708
Joined: 30 Jul 2010, 17:16
Location: Timisoara

Re: Werewolves of Miller's Hollow

Post: # 12494Post suf
28 Feb 2011, 09:21

Am jucat foarte putin Werewolves, dar din cate am vazut si in 8 cam scartaie. Chiar si la varianta Ultimate Werewolf (facuta sa mearga de la 5 pana la 68 jucatori) e nerecomandat sa joci sub 8, insa pe acesta nu l-am jucat inca.

pfinix

Re: Werewolves of Miller's Hollow

Post: # 12522Post pfinix
28 Feb 2011, 12:20

eu am jucat in 7, adica 1 povestitor si 6 personaje, in felul urmator:

* 2 varcolaci
* 4 roluri speciale (Vrajitoare, Vanator, Ghicitoare si Fetita/Hotul - in general nu are rost sa joci cu Cupidon in atat de putini)

in general jucam cu cetateni simpli doar cand suntei destui cat sa se termine cartile cu roluri speciale.

daca vrei joc in 5 sau 6, cred ca ar veni cam asa:

* 1 povestitor
* 1 varcolac
* 3-4 roluri speciale (Vrajitoarea, Fetita, Vanatorul +-Hotul)
nu cred ca recomand Ghicitoarea la joc in atat de putini, deoarece daca ghiceste din prima e gata jocul.

tenny

Re: Werewolves of Miller's Hollow

Post: # 12533Post tenny
28 Feb 2011, 12:48

Multumesc mult de raspunsuri suf si pfinix.
Abia astept sa ajunga coletul. :)

Post Reply

Return to “Discutii reguli si variante”