Ce traduceri va intereseaza?

Forum rules
Va rugam sa postati in aceasta sectiune doar articole legate de traduceri in limba romana a regulamentelor, cartilor de joc sau a altor componente board games (articole ce pot fi apoi bineinteles discutate in cadrul topicurilor respective).

Pentru discutiile generale necentrate pe traduceri va invitam in forumul Discutii generale.
Ioana

Re: Ce traduceri va intereseaza?

Post: # 9573Post Ioana
03 Jan 2011, 23:19

Le-as putea pune eu in pdf (in limita timpului disponibil, normal..) :)

adixor

Re: Ce traduceri va intereseaza?

Post: # 9581Post adixor
04 Jan 2011, 09:27

Pfinix, mingea la tine :) Thanks!

pfinix

Re: Ce traduceri va intereseaza?

Post: # 9604Post pfinix
04 Jan 2011, 15:22

ok. sunt cam la jumatate cu Werewolves. cand e gata va zic. il facem sa arate exact ca in pliantul original, sau nu neaparat atata timp cat respecta ordinea, e tradus corect si are pozele explicative de acolo?

adixor

Re: Ce traduceri va intereseaza?

Post: # 9605Post adixor
04 Jan 2011, 15:45

daca ma intrebati pe mine raspunsul e "daca aveti timp si energie, ar fi frumos sa arate ca originalul, dar nu e nici pe departe un "must"". sa vedem ce parere va avea ioana care va face asta efectiv.

Ioana

Re: Ce traduceri va intereseaza?

Post: # 9613Post Ioana
04 Jan 2011, 22:51

Eu sunt de parere ca daca tot facem o treaba hai sa o facem sa arate si bine :) singura problema ar fi ca nu prea am cum sa ma ocup de asta in urmatoarele 2 saptamani, ca sunt in concediu..

jakkal

Re: Ce traduceri va intereseaza?

Post: # 9615Post jakkal
04 Jan 2011, 23:25

M-as ocupa eu sa le pun intr-un format identic cu regulamentul original, insa nu am gasit niciun fisier cu acesta! Doar un document .doc cu regulile traduse in engleza...
Daca are cineva un pdf cu regulile, le voi pune pe cele traduse in acelasi format.

User avatar
tasurinchi
King Meeple
King Meeple
Posts: 863
Joined: 13 Jan 2010, 20:06
Location: Brașov

Re: Ce traduceri va intereseaza?

Post: # 9654Post tasurinchi
06 Jan 2011, 15:34

@ Ioana, jakkal: ce editor pdf folositi ca sa pastrati formatul original? Eu folosesc Infix care e in principiu foarte bun pe editare text in fisiere pdf, dar daca aveti idei/metode mai bune, va rog sa le impartasiti si cu mine :) Mersi

Si ca sa fiu si ontopic, m-am apucat de traduceri la 7 Wonders si Cyclades. Sper sa le termin cat de curand, dar nu pot garanta o data exacta de finalizare.

pfinix

Re: Ce traduceri va intereseaza?

Post: # 9666Post pfinix
06 Jan 2011, 18:04

am terminat de tradus Werewolves, momentan e intr-un fisier Word, fara poze. o sa incerc sa scanez pliantul original pe care il am, va ajuta cu ceva daca reusesc? de asemenea, va rog sa imi spuneti unde sa incarc fisierele, nu am mai facut pana acum asta :)
daca nu s-a apucat nimeni intre timp, o sa lucrez la A Game of Thrones, dar are cam 16 pagini maaari deci o sa imi ia ceva timp, si la Catan Navigatorii pt 5-6, care chiar ma intereseaza pt k am in germana regulile (numai pt 5-6, pt original am in romana) si nu sunt sigura ca jucam exact cum trebuie din cauza ca nu intelege nimeni :).

ma rog, astea sunt mai degraba proiecte personale, nu stiu daca mai sunt si altii interesati de astea 2, asa ca daca va place si considerati buna traducerea de la Werewolves, sa imi ziceti ce sa mai traduc pt toata lumea.

adixor

Re: Ce traduceri va intereseaza?

Post: # 9669Post adixor
06 Jan 2011, 21:23

eu zic sa astepti eventual 1-2 zile alte pareri dar daca nu mai vin, sa mergi pe proiectele tale personale ca sigur ajuta pe cineva. oricum, :tu: :tu: :tu: :)

jakkal

Re: Ce traduceri va intereseaza?

Post: # 9670Post jakkal
06 Jan 2011, 21:58

tasurinchi wrote:@ Ioana, jakkal: ce editor pdf folositi ca sa pastrati formatul original?
Nitro PDF Profesional (http://www.nitropdf.com/). Este super usor de folosit si pastreaza fisierul identic cu cel original.

@pfinix: Nu ma ajuta scan-ul regulamentului. Doar daca avea cineva pdf-ul original.

pfinix

Re: Ce traduceri va intereseaza?

Post: # 9679Post pfinix
07 Jan 2011, 01:00

se gasesc undeva traducerile la Caylus, Chicago Express, Mystery Express, Mystery of/at the Abbey, Fabula, Luna si mai ales CLUEDO? prietenul meu m-a auzit ca m-am apucat de tradus si mi-a zis sa-i dau si lui sa faca ceva (nu pe toate, dar nu stiu ce sa aleg). sau alte sugestii? nu i le dau pe ale mele :p

La Cluedo pot sa fac eu daca nu e deja tradus, chiar nu am auzit pe nimeni inca sa vb de el aici (bine, n-am citit inca tot de pe forum)

adixor

Re: Ce traduceri va intereseaza?

Post: # 9681Post adixor
07 Jan 2011, 01:29

de aici doar de Caylus stiu ca e tradus pe BGB: http://www.boardgames-blog.ro/fisiere/Caylus-Reguli%20in%20limba%20romana%20%28tradus%20de%20Apostol%20Claudiu%20Tiberiu%29.pdfaici[/link]

De Cluedo nu prea s-a discutat asa mult pe aici (poti incerca casuta de search din dreapta sus sau Advanced Search din meniu pt detalii) dar e mic copil fata de Mystery of the Abbey (Clue on steroids cum i se zice) sau, si mai si, Mystery Express.

adixor

Re: Ce traduceri va intereseaza?

Post: # 9682Post adixor
07 Jan 2011, 01:31

pe BGG mai sunt postate multe traduceri in romana, http://www.boardgamegeek.com/files/boardgame/all?sort=&languageid=2201&B1=Applyaici[/link] (cu un bug idiot cel putin la mine, ca daca schimbi pagina se pierde selectia de limba romana).

jakkal

Re: Ce traduceri va intereseaza?

Post: # 9687Post jakkal
07 Jan 2011, 02:16

adixor wrote:(cu un bug idiot cel putin la mine, ca daca schimbi pagina se pierde selectia de limba romana).
Cred ca e problema de la ei, ca si la mine face la fel.

User avatar
CostyBGB
Special Meeple
Special Meeple
Posts: 657
Joined: 18 Jan 2010, 16:13
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Ce traduceri va intereseaza?

Post: # 9688Post CostyBGB
07 Jan 2011, 03:03

Solutie pentru link-uri fisiere limba romana pe BGG:

Prima pagina:
http://www.boardgamegeek.com/files/boar ... 1&B1=Apply

Pentru restul, se schimba doar numarul de pagina, de ex:

http://www.boardgamegeek.com/files/boar ... 1&B1=Apply -- aduce pagina 2

http://www.boardgamegeek.com/files/boar ... 1&B1=Apply -- aduce pagina 3

http://www.boardgamegeek.com/files/boar ... 1&B1=Apply -- aduce pagina 4
Costy de la BoardGames BLOG (primul blog de boardgames din Romania)
Colectia de jocuri BGB

Ioana

Re: Ce traduceri va intereseaza?

Post: # 9732Post Ioana
08 Jan 2011, 00:38

Eu folosesc Illustrator, care editeaza pfd-ul original. Este destul de usor de folosit.

La Fabula sunt convinsa cam 98,98% ca nu are traducere in lb romana, pentru ca jocul e nou iar regulamentul contine 20 de scenarii..

@tasurinchi si pfinix: mult succes cu traducerile!

andy_sb

Re: Ce traduceri va intereseaza?

Post: # 9767Post andy_sb
09 Jan 2011, 19:42

am descoperit de putin timp cateva jocuri pe la prieteni, apoi am aflat si sursa :D

ma intereseaza daca exista trducere pentru Bang! The Bullet ?

Mersi!

pfinix

Re: Ce traduceri va intereseaza?

Post: # 9768Post pfinix
09 Jan 2011, 19:59

nu stiu daca e in romana. eu am in engleaza si pot s-o fac in cateva zile dak nu exista si nu s-a apucat nimeni de ea inca.

adixor

Re: Ce traduceri va intereseaza?

Post: # 9771Post adixor
09 Jan 2011, 23:55

nu cred ca s-a apucat nimeni de ea.

s3rgiu01

Re: Ce traduceri va intereseaza?

Post: # 9798Post s3rgiu01
10 Jan 2011, 23:40

tasurinchi wrote:@ Ioana, jakkal: ce editor pdf folositi ca sa pastrati formatul original? Eu folosesc Infix care e in principiu foarte bun pe editare text in fisiere pdf, dar daca aveti idei/metode mai bune, va rog sa le impartasiti si cu mine :) Mersi

Si ca sa fiu si ontopic, m-am apucat de traduceri la 7 Wonders si Cyclades. Sper sa le termin cat de curand, dar nu pot garanta o data exacta de finalizare.
Ieri am terminat de tradus regulamentul pentru 7 Wonders :D

Post Reply

Return to “Traduceri”