Despre reguli

tipuri de jocuri, recomandari, aranjarea soldateilor in cutii, filme in care apar boardgames sau ORICE altceva va trece prin cap si e legat de boardgaming
Post Reply
fixpix

Despre reguli

Post: # 1898Post fixpix
23 Mar 2010, 12:30

Marea majoritate a regulamentelor fac o treaba destul de buna in a acoperi conceptele pe care un joc le foloseste. Cealalta, mica majoritate, face o treaba proasta, lasind afara explicatii importante sau neclarificind suficient ce se intimpla in joc. Ce nu face nici unul, este sa-ti detalieze reguli ce tin de conduita generala, reguli de la sine intelese de marea majoritate a jucatorilor. Daca aveti chef hai sa facem o lista scurta cu ele, asa cum or fi ele:

Q: Pot sa nu fac nimic in runda mea?
A: In afara de cazul in care jocul specifica acest lucru, nu, nu poti. Cred ca nu trebuie sa explic de ce.

Q: Pot sa stau o ora sa ma gindesc la urmatoarea miscare?
A: Teoretic da, dar sa vedem cine o sa mai vrea sa joace in viitor cu tine.

Q: Pot sa aduc cronomentre pentru a face jocul mai rapid, alocind o limita maxima admisa pentru runda unui jucator?
A: Numai daca toti jucatorii sint de acord cu asta.

Q: Pot sa numar carti sau componente? Pot sa-mi notez undeva informatia asta?
A: In afara de cazul in care se specifica, nu poti. De exemplu poti cere sa vezi cite resurse are fiecare jucator de Catan in mina, dar nu poti sa scrii pe o foaie ce a primit/consumat fiecare in timpul jocului.

Q: Pot sa dau unui jucator din piesele mele?
A: In afara de cazul in care se specifica ce anume si modalitatea de transfer, nu.

Q: Pot sa intimidez pe ceilalti jucatori cu amenintari, umilinte, insinuari, injurii, comportament agresiv, etc?
A: Da, cu conditia sa nu te mai vedem niciodata.

Q: Pot sa ma vait constant?
A: Numai in gluma. Dar pina si o gluma isi pierde din farmec cind o spui prea des.

Q: Pot sa ma supar pe ceilalti jucatori daca jocul cere ca ei sa interactioneze direct cu mine?
A: Nu. Din momentul in care te-ai pus la masa accepti regulile jocului si faptul ca s-ar putea sa fii tinta altor jucatori. Daca te deranjeaza acest aspect nu juca in primul rind astfel de jocuri.

Q: Pot sa dau sfaturi strategice altor jucatori?
A: Numai daca sint noi la joc si au facut o miscare incredibil de stupida, rezultata clar din lipsa de experienta.

Q: Pot sa abandonez daca nu mai am nici o sansa in joc?
A: Poti dar asta semnaleaza celorlalti ca nu stii sa pierzi si te intereseaza mai mult cistigul decit jocul in sine. Ceea ce e egal cu a-ti tatua pe frunte: Nu va jucati cu mine!

Q: Pot sa-mi iau inapoi ultima mutare?
A: Numai daca toata lumea e de acord cu asta.

Q: Pot sa consider ca daca ceva nu e scris in reguli explicit, atunci am voie sa fac?
A: Nu, in general e fix invers. Daca nu e scris in reguli, NU ai voie sa faci, decit cu acordul celorlalti jucatori, si atunci toata lumea poate sa faca la fel, in spiritul echitatii.

Q: Pot sa ...
A: Mai scrieti si voi daca mai aveti idei. In principiu insa e destul de simplu: daca e nostim pentru toata lumea, e bine, daca nu, atunci e timpul sa se restringa clubul de jucatori.

fixpix

Re: Despre reguli

Post: # 1901Post fixpix
23 Mar 2010, 13:31

Q: Pot sa cer jucatorilor sa-mi arate ce carti au in mina?
A: Nu, in afara cazului in care se specifica acest lucru prin regulament.

Ioana

Re: Despre reguli

Post: # 1904Post Ioana
23 Mar 2010, 13:57

Imi place lista :). Thumbs up!

chrislove

Re: Despre reguli

Post: # 1905Post chrislove
23 Mar 2010, 13:58

Q: Pot sa fumez in timpul jocului?
A: Da, daca sunt de acord si ceilati jucatori. Detinatorul jocului poate nu vrea sa ii fie afumat jocul.

Q: Pot sa beau. rontzai in timpul jocului?
A: Da, cu conditia sa aiba grija mare cu lichidele pe masa, si sa nu aiba mainile unsuroase.

Ioana

Re: Despre reguli

Post: # 1907Post Ioana
23 Mar 2010, 14:06

Q: Pot sa fac aliante cu alti jucatori?
A: Numai daca este specificat acest lucru in regulament.

Q: Pot sa trisez?
A: Numai daca vrei sa nu mai jucam nici un joc cu tine, ever!

adixor

Re: Despre reguli

Post: # 3805Post adixor
17 May 2010, 14:16

Q: Pot sa vorbesc non stop si sa fac glume despre oricine si orice, deranjandu-i pe ceilalti jucatori (mai ales cand nu-i cunosc)?
A: Nu!

Q: Doar eu contez la masa, nu-i asa? Eu trebuie sa fiu in centrul atentiei tuturor, nu?
A: Daca iti pui intrebarea asta atunci nu vrem sa te avem la masa! Dar exista jocuri solo ...

... problema cea mai mare aici e ca cei vizati de aceste intrebari nu si le pun :)

Ioana

Re: Despre reguli

Post: # 3808Post Ioana
17 May 2010, 15:24

Excelente ultimele 2 intrebari si raspunsuri adixor!
adixor wrote:... problema cea mai mare aici e ca cei vizati de aceste intrebari nu si le pun :)
Cata dreptate ai...

adixor

Re: Despre reguli

Post: # 9892Post adixor
12 Jan 2011, 22:25

Cum a trecut ceva timp de cand am discutat de aceste reguli (eram probabil dupa a 2-a sau a 3-a intalnire a noastra ever) m-am gandit sa "readuc in atentia publicului larg" (asa, ca la telejurnal :D) aceasta discutie pentru ca este de actualitate mereu, mai ales dupa inmultirea intalnirilor. Mai sunt unele (majoritatea inspirate tot de aici) in Ghidul Incepatorului in BoardGames:

  • Nu te văita constant daca ţi se întâmplă lucruri negative în joc sau dacă pierzi! Vei deranja la un moment dat.
  • Nu intimida pe ceilalţi jucători cu ameninţări, umilinţe, injurii, comportament agresiv sau alte hărţuiri (inclusiv vorbind mult şi fără oprire sau făcând glume exagerate pe seama jucătorilor mai ales dacă nu-i cunoşti).
  • Nu te poţi supăra pe un jucător dacă jocul îi cere să interacţioneze direct cu tine (de ex: comerţ, conflict pe tabla de joc, etc). Odată aşezat la masă accepţi regulile jocului şi faptul că s-ar putea să fii ţinta altor jucători.
  • Nu da sfaturi strategice altor jucători decât dacă sunt noi la un joc şi au făcut o mişcare incredibil de stupidă, rezultată clar din lipsa de experienţă.
  • Nu abandona un joc dacă nu mai ai nici o şansă! Nu va mai dori nimeni să înceapă un joc cu tine ulterior.
  • Îţi poţi lua înapoi ultima mutare doar dacă toată lumea este de acord.
  • Nu fuma la o întâlnire decât dacă toţi participanţii sunt fumători şi acceptă asta. E posibil să fie fumători dar să nu-şi dorească jocurile afumate.
  • Gîndeşte-te întotdeauna că toţi de la masă au acelaşi drept ca şi tine la momente plăcute şi atmosferă frumoasă. Eşti liber să faci ce vrei atât timp cât ai grijă ca libertatea ta să se termine acolo unde începe libertatea celorlalţi.
Si mai ales

Nu trişa! Orice încercare va duce la excluderea ta imediată din orice grup.

User avatar
suf
King Meeple
King Meeple
Posts: 2708
Joined: 30 Jul 2010, 17:16
Location: Timisoara

Re: Despre reguli

Post: # 9894Post suf
12 Jan 2011, 23:01

Super, adixor!

adixor

Re: Despre reguli

Post: # 9899Post adixor
12 Jan 2011, 23:48

sa-i multumim lui fixpix, el a venit cu regulile si primele idei. <post edited by author - deleted text>

bineinteles, daca aveti alte idei. .. you know.. daca v-ati lovit de anumite lucruri pe la intalniri, share.

pfinix

Re: Despre reguli

Post: # 9902Post pfinix
13 Jan 2011, 01:47

din pacate am dat peste un nou obicei urat la ultima intalnire de jocuri cu prietenii, ma- luat prin surprindere:

Q: Pot sa contest incontinuu fiecare regula care mi se pare mie ca nu e ok?
A: Sigur, daca vrei sa te certi cu toata lumea si sa te joci singur alta data

Q: Pot sa verific in cartea cu reguli fiecare actiune/caz/regula de acest gen in timpul jocului?
A: Nu! daca te intereseaza regulile citeste-le inainte, pe timpul tau. daca nu, odata ce ai acceptat sa joci cu niste persoane dupa anumite reguli, nu le mai contesta (cei care joaca de mult timp si stiu tot se vor enerva ca le pui la indoiala cunostintele si corectitdinea)

@ chrislove: intr-adevar, normal si politicos e sa intrebi inainte sa te apuci de fumat in timpul jocului, mie una nu imi place sa se fumeze/bea/manance pe jocurile mele, cel putin plansa de la Ticket a patit-o de 2 ori :(

User avatar
suf
King Meeple
King Meeple
Posts: 2708
Joined: 30 Jul 2010, 17:16
Location: Timisoara

Re: Despre reguli

Post: # 9904Post suf
13 Jan 2011, 02:46

Si eu tin foarte mult la jocurile mele, dar in ciuda atentionarilor se mai intampla sa-ti verse cate ceva pe joc. Si atunci ce frumos plutesc piesele inconjurate de bule de suc...

adixor

Re: Despre reguli

Post: # 9911Post adixor
13 Jan 2011, 10:42

@pfinix: foarte de bun simt regulile. se mai intampla sa nu stii reguli sau sa ai neclaritati dar unii exagereaza, mai ales daca prin noua regula ei pierd ceva. se poate ajunge si la "nu ne-ai zis de regula asta ca sa castigi tu" sau si mai rau "e o regula idioata, eu zic sa jucam fara ea". Asta se intampla mai ales la jocurile complexe... joc caylus de mult timp de exemplu dar ieri am aflat o regula care mi-a stricat jucaria dar asta e.. vina mea ca nu am vazut-o pana acum.

Eu care de-a lungul timpului am tot explicat reguli (am numai prieteni lenesi din punctul asta de vedere :D) m-am lovit de multe ori de chestia asta. Si chiar as vrea sa-l stiu pe ala care poate povesti la inceputul unui joc de Through the Ages toate regulile, complet si fara greseala... Pana si la CATAN (da, ala simplu..) la ultimul joc cineva (2 persoane de fapt) stia dintotdeauna ca daca vrei sa iei punctele pentru "cel mai lung drum" nu trebuie sa ai de-a lungul drumului nici macar cladiri de-ale tale. Si chiar putea castiga cu chestia asta si eu ma miram de ce nu-si termina drumul dar el credea ca nu il poate folosi asa cum era :) Aici e si vina regulamentului in romana care nu explica aceasta faza direct ci doar printr-o extrapolare a unei alte afirmatii ... noroc ca am gasit-o altfel nu m-ar fi crezut si era super convins ca gresesc. Ceea ce cam "pisses me off" pentru ca in general sunt FOARTE constiincios cu regulile si citesc de multe ori regulamentul pentru ca de fiecare data aflu ceva nou :)

asta tine si de spiritul competitiv al jucatorilor, pe care nu-l poti schimba. am un astfel de prieten (cel mai bun prieten dealtfel) care e f. competitiv si este distrus daca dupa ce-si face o strategie extrem de buna, afla ca o regula era altfel.. si il inteleg, dar asta e, e imposibil sa le stim pe toate bine de la inceput si lumea trebuie sa se obisnuiasca cu asta.

Din pacate multi privesc foarte personal (din orgoliu, spirit de competitivitate, frica de esec si "to be laughed at", etc) aceste jocuri cand ele ar trebui sa fie o oaza de relaxare, chiar daca nu mentala, si distractie. Si cand fac chestia asta, strica totul. Deci consider foarte bune aditiile tale in lista.

p.s. regulile pot fi modificate daca toti jucatorii sunt de acord INAINTEA partidei. se numesc "house rules" si daca exista trebuie anuntate la fiecare partida, pentru ca poate unii din jucatori nu stiu de modificari si iar apar conflicte. Sunt jocuri care chiar merita House Rules datorita comportamentului dubios in anumite situatii (eu am la memoir, tales of the arabian nights si cateva altele).

adixor

Re: Despre reguli

Post: # 9912Post adixor
13 Jan 2011, 10:43

@suf: regula la mine e simpla: fara lichide pe masa. Nu am aplicat si corolarul "daca se intampla ceva cu jocul meu, va fi platit de cei care aveau la momentul respectiv lichide pe masa" :) dar ar trebui sa-l aplic. am avut noroc pana acum, nu s-a intamplat.

pfinix

Re: Despre reguli

Post: # 9913Post pfinix
13 Jan 2011, 11:19

@ adixor: din pacate experienta asta am avut-o recent, din 4 zile de jocuri cu grupul obisnuit nu cred ca a fost zi in care sa nu ma cert cu o persoana pt ca brusc nu i se mai parea buna (uneori adevarata) o regula. si cand zic brusc, ma refer la jocuri pe care le jucam de cateva luni destul de des si toti stiam deja toate regulile, catan, ticket, werewolves. normal ca am luat personal asta, e tare greu sa te detasezi si sa nu ai impresia ca lumea se ia de tine in mod special si nu de joc atunci cand e vorba de jucatorii obisnuiti si nu de cei noi :(

House Rules sunt insa acceptate imediat in grupul nostru pt ca toata lumea are ceva de castigat si nu mai contesta nimeni nimic :) spre exemplu, dupa ce am jucat mult Ticket 2 Ride (Europe - plus extensia, de cad am bagat-o nici nu ne-am mai uitat la cartile initiale) si unii incepusera sa se plictiseasca putin, am bagat o foarte aprreciata HR: cand iei de jos o culoare si vine aceeasi in loc o primesti bonus :D

@ suf: din pacate am avut si aceasta experienta, cu piese puse la inmuiat. saracul Ticket, cred ca e blestemat, l-am botezat cu vin rosu (nu a ramas patat decat pe spatele plansei putin si cateva misiuni si vagoane putin incretite. apoi ceai fierbinte dar numai pe piesele de plastic. si nu se putea lispeasca: Cola :) dar nu pe al meu, al unui prieten. de la ultima intamplare nu mai las pahare pe masa si nici sa se toarne in pahar langa planse, cu riscul sa ma creada lumea dusa cu pluta :)

User avatar
suf
King Meeple
King Meeple
Posts: 2708
Joined: 30 Jul 2010, 17:16
Location: Timisoara

Re: Despre reguli

Post: # 9914Post suf
13 Jan 2011, 11:41

@adixor: mi-e foarte familiara expresia "ce regula tampita" sau "aaa, n-am voie asa? ce tampenie!". Oricum, cred ca cei cu astfel de reactii au un concept foarte diferit de al meu in ceea ce priveste jocurile. Mai sunt cei care nu accepta sa piarda (cu diverse efecte secundare), cei care se supara pe jucatori (inclusiv "nu ma mai iubesti") etc. Zic eu ca e nevoie de multa rabdare cu ei pana sa inteleaga ce e un joc, rabdare ce mie imi lipseste.

Cat priveste lichide si solide, sunt inconjurat de mancaciosi! :p

adixor

Re: Despre reguli

Post: # 9917Post adixor
13 Jan 2011, 12:05

da, depinde si cat de mult e cineva dispus sa se conformeze regulilor. eu si asa in general in viata ma supun regulilor, daca asa trebuie, asa fac, in general nu ma simt bine sa incalc vreo regula, desi o fac, normal, din cand in cand. Unii au ceva cu regulile fara sa conteze efectiv continutul acestora, ci doar cu ideea de regula. sper doar sa nu aveti parte de asemenea grup. sau daca aveti, printati topicul asta si dati-le sa-l citeasca :)

Devar

Re: Despre reguli

Post: # 9935Post Devar
13 Jan 2011, 16:18

probabil ca poti sa ccepti regulile pentru ca acum traiesti intr-o socoietate cu reguli decente pe care lumea chiar le respecta... spititul nostru balcanic nu prea e prieten cu regulile :)

Post Reply

Return to “Discutii generale”